Život bez plastů je nejtěžší

Ať se podíváte, kam se podíváte, všude jsou nějaké plasty. Plastové kelímky, plastové vidličky, plastová brčka, plastové talíře, plastové obaly – všude jenom nějaký plast. Dokonce i ovoce, které má přirozenou šlupku, je zabaleno v plastu. Někdy by se to dalo dělat i jinak, ovšem když jste jako výrobce konfrontován s cenou obalu, tak se velmi lehko rozhodnete pro ty plasty, kterých vyrobíte 1000 za vteřinu a za desetinu hodnoty jednoho dřevěného, bio nebo papírového obalu. To se pak rychle mění všechno.
životní prostředí

Spotřebitel je ztracen

Byť existují vratné kelímky na festivalech, prodejny bez obalu, různé bio shopy a farmy, pro běžného uživatele jsou tyto značně nedosažitelné. A tak jediné, co si kde může koupit, je většinou ve velkých obchoďácích nebo obchodech. A tam je všechno v plastu. Je to velmi prekérní situace, protože čím dál více spotřebováváme, čím dál více jíme, čím dál více kupujeme a plastů se více a více hromadí na našich skládkách, lesích. Mikročástice plastů jsou ve vodě, v potravě. Jsou zkrátka všude. A nejde se jich nijak efektivně zbavit. Žijeme v prokleté době, kdy se sami za chvíli rozhlédneme a neuvidíme nic jiného než odpad.
pytle s odpadky

Chcete nulovou stopu? Jde to, ale těžce

Vy si samozřejmě můžete říci, že odteď to budete všechno dělat bez plastů. Ale bude vás to stát řadu nervů. Nemůžete si dát kávu nikde jinde než doma nebo s vlastním hrníčkem, protože všude vám ji dají v plastovém kelímku. Nemůžete si dát sladkosti, protože jsou zabaleny v plastu.
koš recyklace
ALE i přesto existuje řada způsobů, jak se dostat k čerstvým a kvalitním výrobkům, aniž by padl jediný plast. Nakupujte online u farmářů, v bioobchodech nebo vyzkoušejte ty prodejny bez obalu, kde si naberete na váhu do vašich vlastních nádob, případně si tam koupíte nádobu.
Pokud hodně cestujete, vezměte si vlastní hrníček nebo krabičku sebou, kde vám mohou uvařit kávu na benzince nebo někde v Coffey to go. Všechno je to jenom o pohodlnosti, ale jde to. A pokud se o to budete zajímat, máte velkou šanci uspět.