Jak ve volbách zvolit tu správnou stranu

Asi není třeba říkat, že volby, zvláště ty parlamentní, jsou velmi vážná věc. Koneckonců se v nich bez nadsázky rozhoduje o budoucnosti naší země. Rozhodně je tedy žádoucí, aby k nim přišlo co nejvíce lidí, avšak ačkoliv je pravdou, že v posledních letech se volební účast stále zvyšuje, přeci jen se najdou lidé, kteří zkrátka nevolí.

 

Jedním z nejčastějších důvodů je fakt, že nevědí, které straně dát svůj hlas. A je pravdou, že vyznat se v předvolebních debatách a pamatovat si, kdo přesně co slíbil, není zrovna jednoduché. Jak tedy najít tu, se kterou se nejvíce ztotožňujeme?

 

nerozhodnost před volbami

 

V první řadě je dobré využít internetový nástroj zvaný volební kalkulačka. Zde najdeme sérii otázek týkajících se aktuálních témat, jako je například bytová krize, s možnostmi odpovědí ano, ne a je mi to jedno.

 

Stejný dotazník byl předložen i veškerým politickým stranám, které v daných volbách kandidují. Ty samozřejmě mají pouze možnost ano/ne. Následně mají možnost krátce vysvětlit, proč zvolily právě onu možnost.

 

Poté, co onen dotazník vyplníte, se vám objeví seznam stran, se kterými máte v odpovědích největší shodu, a také jak velká je. Na jednotlivé strany můžete kliknout a zobrazí se vám veškeré jejich odpovědi. Zjistíte tak, ve kterých konkrétních bodech se vaše názory rozchází.

 

vkládání hlasovacího lístku do obálky

 

Dobré je projít si takto odpovědi tří až pěti stran, se kterými máte největší shodu, neboť to může zúžit váš výběr. Koneckonců, to, že se shodnete na některých věcech neznamená, že to platí i o těch, které jsou pro vás zvláště důležité.

 

Následně se pak podívejte na jejich internetové stránky, především pak jejich volební program. Hlas pak dejte té, se kterou nejvíce souhlasíte.

 

Jen mějte na paměti, že s žádnou z nich nebudete mít stoprocentní shodu. Je proto potřeba udělat i v tomto případě kompromis a vybrat tu, která bude podle vás zastupovat vaše zájmy nejlépe. Tak budete mít jistotu, že jste skutečně volili správně.