Je skutečně nutné kupovat speciální pilový kotouč na ocel?

Kotoučová pila, nebo také cirkulárka, patří do standardní výbavy každé dílny. A není divu, umožňuje nám řezat mnohem přesněji a čistěji než klasická ruční pila, a s mnohem menší námahou. Je tedy jen pochopitelné, že je často používána.

Řezat se na ní dá prakticky cokoliv, od lepenky přes dřevo až po kov. Avšak je jasné, že čím tvrdší materiál, tím více se obrušuje a poškozuje kotouč. Naštěstí je snadné koupit náhradní a v případě potřeby jej vyměnit.

pila2

Samozřejmě můžeme také pořídit nejrůznější specializované kotouče, podle toho, jakou práci budeme vykonávat. Ty jsou vhodné především právě pro zvláště tvrdé materiály, se kterými si univerzální kotouč tak snadno neporadí. Příkladem může být ocel.

Asi není třeba říkat, že ta je o něco tvrdší, než klasické železo. I proto si mnozí lidé kupují speciální pilový kotouč na ocel. Jak již název napovídá, je určen pro práci právě s tímto materiálem. I proto je vyroben tak, aby byl odolnější a aby dokázal s ocelí pracovat relativně snadno.

Ovšem to sebou přináší otázku, zda je skutečně nutné jej kupovat. Přeci jen, i univerzální kotouč tuto práci zvládne, ačkoliv s poněkud větší námahou. Skutečně se tedy vyplatí utrácet peníze za drahý speciální?

pila4

Zde záleží na tom, jak často budeme s ocelí pracovat. Pokud bude náš projekt vyžadovat její častější řezání, pak se rozhodně vyplatí do speciálního kotouče investovat. Pokud však chceme jen přeříznout jednu trubku, pak je to poněkud zbytečné. Musíme však počítat s tím, že se pila při této činnosti poněkud otupí.

Můžeme se i ptát, proč nejsou tyto specializované kotouče standardní součástí balení. Důvody jsou hned dva: zvýšilo by to cenu, a zdaleka ne každý je potřebuje. Proto je pro mnohé zákazníky výhodnější, když jsou prodávány zvlášť. A za druhé, pokud si jej koupíte, zaplatíte více, než kdyby byl součástí základního balení. A co si budeme povídat, o peníze jde firmám především.