Co se může stát, pokud nebudeme provádět pravidelné revize elektro instalace

Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že jsme se stali prakticky závislými na elektřině. Život bez ní si zkrátka většina z nás již nedovede představit, a to jak doma, tak ve škole či v zaměstnání. A je to jen pochopitelné, vzhledem k tomu, jak nám usnadňuje život.

Navykli jsme si ji považovat za něco samozřejmého. Je tedy s podivem, jak málo pozornosti jí věnujeme, dokud se něco nepokazí. Jistě, v naprosté většině případů vydrží elektroinstalace v domácnosti pracovat mnoho let, často i desetiletí, než se porouchá. Navíc i zde platí, že sejde z očí, sejde z mysli. Většina elektrického vedení je totiž skryta ve zdech a stěnách.

Přesto, podobně jako mnoho jiných věcí, ani elektrické rozvody nevydrží věčně. Časem se i při nejlepší péči poškodí, například opotřebením. Ovšem porucha na elektrickém vedení může mít závažné následky. Proto se doporučuje provádět pravidelné revize elektro instalace v domech a bytech. Ty však většina majitelů neprovádí.

To samozřejmě není ideální. Následky totiž můžou být opravdu ošklivé. Tím nejmenším, co se může stát, je, že budeme delší dobu bez elektrického proudu. A co to může udělat s potravinami uloženými v ledničce či mrazáku, není třeba říkat.

elektrikar4

V té horší variantě vyhodíme elektřinu v celé ulici. V tomto případě budeme muset počítat nejen s případnou škodou na svém majetku, ale i na majetku ostatních. A ti ji po nás budou chtít uhradit. A asi není třeba říkat, že jejich požadavek bude oprávněný.

elektrikar3

Ani to však není to nejhorší, co se může stát. Bohužel, nejběžnějším výsledkem podobné poruchy bývá požár. A asi není třeba říkat, jaké škody může způsobit, zvláště pokud se zvládne rozšířit. Zde je velmi pravděpodobné, že přijdeme minimálně o část svého majetku, nehledě na to, že může snadno přeskočit i k sousedům. A to rozhodně není něco, co by chtěl někdo zažít.

Proto se rozhodně vyplatí pravidelné kontroly nepodceňovat. Kdo ví, možná vám mohou dokonce i zachránit život.