Připravte se na hypotéku

Jednoduše řečeno hypotéka je půjčka od banky na vaše vlastní bydlení, kterou této bance pravidelně a s úroky mnoho let splácíte. Vzhledem k tomu, že se jedná o částku poměrně vysokou, musíte vyhovět požadavkům banky, u které hypotéku plánujete získat. Podmínky pro udělení hypotéky se u různých bank mírně liší, ale existují zásady, které platí univerzálně.
kalkulačka s domečkem.jpg

Banky vám neschválí stoprocentní hypotéku. Tím padá představa, že nemáte ani korunu, zajdete do banky, koupíte si dům a každý měsíc bance něco pošlete. V dnešní době je za nutné minimum, kterým musíte disponovat, považováno 10 % z prodejní ceny nemovitosti. Nebudeme zatajovat, že existují určité možnosti, jak i dnes získat stoprocentní hypotéku, jde o kombinaci se stavebním spořením a mnohem vyššími úroky, kde je ovšem opět mnohem přísněji ověřována bonita žadatele, o které pohovoříme později.

Máte-li k dispozici oněch 10 %, gratulujeme, ale ještě přehnaně nejásejte. Čím větší částku budete schopni hotově složit, tím se můžete těšit na nižší úroky, které vám sjednají buďto hypoteční makléři konkrétních realitních společností nebo soukromí hypoteční makléři. Při 20 % a více z prodejní ceny je reálné dostat se na úrok něco přes 2 %.

K udělení hypotéky však bance nestačí vaše hotovost a ujištění, že vy splácet určitě budete. Ověří si vaši bonitu, což je schopnost hypotéku v určité výši splácet. Připravte se, že záleží na typu pracovního poměru, příjmech za poslední čtvrtletí v porovnání s příjmy za poslední rok; v potaz se berou pravidelné výdaje (alimenty, pojistky, leasing). A pokud máte nějaké černé puntíky v podobě dluhů nebo neplnění finančních závazků, raději nebuďte přehnaně optimističtí.
spokojený pár s obrázkem.jpg

Co se týče měsíční výše hypotéky, je nepsaným pravidlem, že vaše náklady na bydlení by neměly přesáhnout 25 % příjmů domácnosti. Nicméně na posuzování závislosti dostatečné výše příjmů a výše hypotéky mají banky rozdílné parametry. Pokud do hypotéky půjdete, počítejte také s možnými poplatky za vyřízení služeb.

Pečlivě zvažte vaši schopnost hypotéku „utáhnout“, vaši budoucnost. Uvědomte si, že pokud manželka nastoupí na mateřskou, dojde pravděpodobně k poklesu příjmů, pokud naopak nastoupí do práce, budou částky přicházející na váš účet o něco veselejší. Vlastní bydlení je ohromná výhoda, ale rozvaha a moudrost ohledně hypotéky se skutečně vyplatí.