Děkuji, nemám hlad

Anorexie je duševní nemoc, při které si pacient v hlavě vytvoří určitý blok, kterým si nalhává, že nepotřebuje jíst, trpí tedy naprostým nechutenstvím. Lidé trpící touto nemocí často vůbec nemusí být přehnaně vyhublí. Velkou mýlkou je názor, že anorexií trpí jen lidé, kteří vypadají velmi hubeně. Vzhledem k tomu, že se jedná o psychickou poruchu, mohou poruchou příjmu potravy trpět i lidé s nadváhou. Nemoc je především o hlavě.

žena pod léky
Počátky nemoci

Anorexii může vyvolat hned několik faktorů. Nejčastějšími jsou těžká životní období, při kterých se člověk velmi stresuje a postupně ztrácí chuť k jídlu. Dalším může být přehnaný perfekcionismus ve výchově dítěte, sexuální zneužívání, šikana, nízké sebevědomí a v dnešní době především všudypřítomné sociální sítě. 

rajče a metr
Příznaky anorexie

·         Zvláštní postupy při konzumaci jídla (oddělování potravin na menší a menší kousky, zapíjení každého sousta, menší talíře) a skrývání jídla
·         Požívání léků na hubnutí a projímadla
·         Nízký krevní tlak, výrazná chudokrevnost
·         Agresivita, depresivní nálada, komentování a kritika postav ostatních
·         Výrazný zájem o sporty, vyšší sportovní nasazení, tajné cvičení ve více vrstvách oblečení.
·         Nošení volného oblečení
·         Čtení proana blogů. (Blogy zaměřené na nebezpečné hubnutí, obsahující fotky dívek, které trpí poruchou příjmu potravy. Nemocní zde dávají nemocným nejefektnější tipy pro rapidní zhubnutí.)
·         Starání se o to, aby všichni okolo měli dostatek jídla, mluvení o kaloriích a nutričních zásadách
·         Perfekcionismus ve všech směrech (škola, rodina, uklízení, plánování, vzhled)
·         Vykonávání obsedantních rituálů

květina ze zeleniny
Léčba

Pokud je pacientovi diagnostikována anorexie, následuje řada lékařských vyšetření. Při těchto vyšetřeních se pacient setká s psychologem, nutričním specialistou a svým praktickým lékařem. Pokud je pacientem dívka, je pro narušení hormonální soustavy nutná i konzultace s gynekologem. Pokud se stav pacienta postiženého touto chorobou lepší, je odeslán na domácí léčbu, při které musí používat doplňky stravy a docházet na pravidelné kontroly (vážení, měření krevního tlaku). Pokud se stav nelepší (pacient nepřibírá), je nutná okamžitá hospitalizace. Z anorexie se dostane definitivně pouze jedna z deseti dívek. Tato nemoc se může kdykoliv a v jakémkoliv věku vrátit. Nejedná se o dědičné onemocnění.