Když vám přivezou chladničku na paletě, nevyhazujte ji


Dřevěné palety se dříve poté, co dosloužily, likvidovaly spalováním nebo zahrnováním zeminou na skládkách. Tento přepravní artikl je znám již desítky let, ale teprve nedávno se z něj stal doslova obrovský hit.

Stačilo, aby se začali někteří nadšenci chlubit na Internetu svými fotkami, na nichž prezentovali jedinečné výtvory, a rozpoutala se masivní vlna zájmu o výrobu levného a stylového nábytku. Když se řekne „stylový“, něco na tom bude, neboť lze palety různě rozebírat, řezat, zkracovat či prodlužovat, stavět na sebe, pobíjet palubkami, využívat jejich vnitřních otvorů, zkrátka je tu mnoho možností, co a jak z nich vytvářet.

hromada palet

Jejich obrovskou výhodou je pevnost, houževnatost a dlouhá životnost. Když udrží jediná paleta náklad o váze dvou tun, tak proč by neudrželo šest palet vaše tělo na zhotoveném dvojlůžku? Takto zhotovená postel také nevrže, tedy pokud ji vhodně spojíte vruty či šrouby, takže tu pak můžete vyzkoušet celou kámasútru tak, jak ji výtvarníci prezentují na žertovných obrázcích.

paleta s vozíkem

Když se pustíte do výroby postele, stačí jen palety Paletymorava.cz vhodně pospojovat a využít jejich šířku 80 cm, což je obvyklá šíře matrace. Anebo si můžete dopřát postel širší a matraci nechat vyrobit na míru. A když vám schází inspirace, stačí zadat klíčové výrazy do vyhledávačů a ty vám vychrlí stovky fotek a videí.

Materiál z proschlého masivního dřeva se dobře opracovává, lze jej napouštět lazurovacími, vodou ředitelnými laky anebo třeba pastelovými odstíny Balakrylu. A kromě postele si můžete vyrobit psací stůl, konferenční stolek, křesla a sedací soupravy, venkovní posezení, houpačku, terasovou podlahu a dokonce i zahradní altán. Někteří nadšenci si z palet postaví menší domek typu bungalovu, takové bydlení vás vyjde mnohem levněji než nejlevnější dřevostavba, jeden takový projekt zahradní chaty ze stovky vyřazených palet byl dokonce na Internetu představen jako zajímavá alternativa vlastního bydlení.